• Kategorijos

  • Reklama

Dainų istorijos – The Lion Sleeps Tonight

Daugelis matė šį šaunų, nuotaikingą, iš Pat & Stanley (Hippo & Dog) animacinių nuotykių, filmuką:

Ta pati daina skamba ir Disnėjaus “Liūtas karalius“ filmo garso takelyje. Čia girdime 5 -6 dešimtmetyje populiarios grupės The Tokens, dainą “The Lion Sleeps Tonight” (šįvakar liūtas miega)

Grupės istorija prasideda nuo moksleivių grupės “Linc-Tones“ susikūrusios 1955 Bruklino Abraham Lincoln vidurinėje mokykloje. Sudėtyje: Neil Sedaka, Hank Medress, Eddie Rabkin ir Cynthia Zolitin. Laikui bėgant, skirtingi dainininkai palikdavo ir prisijungdavo prie grupės, ir grupė buvo pavadinta “The Tokens“, kurios sudėtyje jau buvo Hank Mendress, Jay Siegel, ir brolius Mitch ir Phil Margo.

1961 jie įrašė dainą “ The Lion Sleeps Tonight “, ir Jay Siegel falcetas 3 savaitėms užkėlė dainą į Billboard Hot 100 Singles Chart topų viršūnę.

Pirmasis jų hitas, 1961 metais pasiekęs topų viršūnes, – “Tonight I Fell In Love“. Nuo 1962 iki 1970 grupė turėjo dar 9 dainas, kurios pasiekė top 100. Tarp jų “Portrait of My Love” and “She Lets Her Hair Down”. Hank Medress paliko grupę 1970. Šiandien, Mitch ir Phil Margo tęsia pasirodymus su naujais nariais, o Jay Siegel pasirodo su sava “The Tokens“ grupe. Ir daugiau negu po 30-ties metų pertraukos privertęs sugrįžti “The Tokens“ senus ir atradęs daugybę naujų gerbėjų – Disney kino filmas “Liūtas Karalius“ paskatinęs RCA iš naujo išleisti “ The Lion Sleeps Tonight“ kompaktinę plokštelę. 1994 m. rugpjūtį “The Tokens“ vėl pasirodė Billboard Hot 100 Singles Chart viršūnėse ir išsilaikė rekordinį (antrą pagal trukmę per Billboard Hot 100 Singles Chart istoriją) laiką

http://www.myspace.com/thetokens

Tikrieji “The Tokens“, tik be Hanko Medresso, buvo dar susibūrę 1999-taisiais, kad pasirodytų PBS (Public Broadcasting Service) “Doo-Wop“ (popmuzikos stilius) special “DOO WOP LOVE SONGS“. Būdamas 68 metų amžiaus, Hank Medress mirė 2007 m. birželio 23-iąją, nuo plaučio vėžio.

Bet toliau apie dainą.

Lion Sleeps Tonight – Mbube

Tikrasis dainos autorius yra pietų afrikos dainininkas ir dainų autorius Soloman Linda (1909 –1962 10 8d.) – žmogus, kuris 1939 metais pagal liaudies dainas sukūrė ir įrašė dainą Mbube, (taip pat žinomą kaip – The Lion Sleeps Tonight / Whimaway / In the Jungle, etc.). Mbube (embube) – zulusų kalba reiškia liūtą. Soloman Linda dainavo su savo grupe The Evening Birds.

Vėliau atsirado daugybė dainos atlikimo variantų, perdirbinių, savų versijų.

Čia norėčiau prisiminti įdomesnes:

Pete Seeger & The Weavers – Wimoweh

Kingston Trio – Wimoweh (Mbube) LIVE

Wimoweh – Karl Denver

Vienas žmogus YouTube surinkęs beveik visas dainos versijas (tik gaila, kad tai daugiausiai garso įrašai): http://www.youtube.com/user/FLORENCOM

Dar 1952 Solomon Linda kartu su dainos įrašymu pardavė “Mbube“ dainos autorystės teises Gallo studijoms, kompanijai, kuri pagamino tą įrašą, už 10 šilingų (apytiksliai 87 amerikos centai šiandien). Jis už tai taip pat gavo arbatos padavėjo ir grindų šlavėjo darbą toje kompanijoje. Gimęs 1909 Zulu Afrikos centrinėje dalyje, ponas Linda niekada neišmoko skaityti ir rašyti, bet jis buo muzikalus ir turėjo poetinių gabumų. Mirė 1962 metais būdamas 53 metų amžiaus. Banko sąskaitoje teturėjo 22 dolerius. Dar esant jam gyvam daina išgyveno daugybę pasikeitimų ir versijų. Per tuos metus, daugiau kaip 150 menininkų įrašė dainą “The Lion Sleeps Tonight“. Per likusius beveik 50 metų po jo mirtes daug Amerikos ir Britanijos kompozitorių reikalavo autorystės teisių į MBUBE.Ponas Linda ir jo šeima turėjo gėrėtis labai patogiu gyvenimu, bet vietoj to, šeima gyveno skurdžiai, su keletu baldų, miegodami ant purvinos aslos. Jo aštuoni vaikai išaugo maitinami kukurūzų – avižine koše. Kai jie baigdavo klasę mokykloje, jų apdovanojimas buvo kiaušinis. Du mirė kūdikiais, viena dėl prastos mitybos.

Pagaliau 1994 Walt Disney išleidžia kino filmą “Liūtas Karalius.“

Pete Seeger vėliau knygoje “A Lions Trail, rašė: “Didelė mano klaida, kad aš neįsitikinau, ar mano leidėjas yra sudaręs kontraktą su Linda. Leidėjas tiesiog nusiųntė truputį pinigų Lindai ir naudodamas The Weavers aranžuotę, nusiuntė truputį pinigų The Weavers. 2000 m. Pietų Afrikos žurnalistas Rian Malan parašė straipsnį žurnale Rolling Stone nušviesdamas Linda istoriją. Jo vertinimu, vien panaudota filme daina uždirbo 15 milijonų dolerių. Tai išpopuliarino Pietų Afrikios režisieriaus François Verster dokumentinį filmą “A Lion’s Trail“.Rodytas ekrane PBS, 2006 m. rugsėjį, dokumentinis filmas laimėjo Emmy Award.

Solomon Linda duktė, ponia Nsele teigia, kad šeima buvo apgaudinėjama dabar velionio, Pietų Afrikos advokato. Todėl 2004 Solomon Linda šeima iškėlė bylą Disney, siekiant kompensacijos už dainos “The Lion Sleeps Tonight“ autorystės teisių pažeidimus. Buvo pareikalauta 1,6 milijono dolerių už dainos naudojimą filme.

Tuo tarpu,The Weavers“Wimoweh“ leidėjas , TRO/Folkways, patys pradėjo Linda įpėdiniams mokėti po 3000$ kasmet .

2006 m. vasarį buvo pasiektas neskelbiamas susitarimas (taikos sutartis) tarp Linda įpėdinių ir Abilene Muzic turėjusią teises ir davusia licenziją dainos naudojimui Disney. Įpėdiniai prisiteisė užmokestį už dainos autorystes naudojimą ir susigrąžino teisę būsimiems autoriniams honorarams.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: