• Kategorijos

  • Zujūnai 2016 kovo 8
#besmegenis, #pavasaris

Ukulėlė (Ukulele) – Havajietiška mažoji gitara ir gražios dainos

Turbūt jeigu žinome ką tas žodis reiškia, tai atminty iškyla žavioji Merlin Monro filme “Some Like It Hot“ (mūsuose vadinosi -“Džiaze tik merginos“) ir jos daina “Running wild“

Running Wild – Marilyn Monroe

Apie ukulėlę:

http://liveukulele.com/
http://iz.honoluluadvertiser.com/

Israel “Iz“ Kaʻanoʻi Kamakawiwoʻole (tariama [kaˌmakaˌvivoˈʔole]) ( 1959 05 20 – 1997 06 26) Vienas žymiausių Havajų muzikantų grojusių ukulėle. Žinomiausios dainos “Over the Rainbow“ ir “What a Wonderful World“ (žr. žemiau) naudotos daugelyje filmų , televizijos programų ir videoklipų.

Apie vardą – Wiwoʻole reiškia drąsą ar drąsus Hawaiʻian kalba. Kamaka gali būti kildinamas iš kanaka, kas havajietiškai reiškia vyrą. Bet dažniausiai savo gerbėjų buvo vadinamas švelniuoju milžinu (paskutiniu metu buvo apie 344 kg svorio ir 1,90 cm ūgio). Apie jį pasakojama, kad visada būdavo pozityviai nusiteikęs, geros nuotaikos, mylėjo savo kraštą ir Havajų žmones.

Jis buvo augintas Kaimuki bendruomenėje, kur jo tėvai susitiko ir susituokė. Jis pradėjo groti muziką su savo vyresniu broliu Skippy būdamas 11 metų. Dar jo paauglystėje, jo šeima išvyko gyventi į Makaha, Havajuose. Ten, jis susitiko Louis “Moon“ Kauakahi, Sam Gray, and Jerome Koko. Kartu su jo broliu Skippy jie suformavo grupę Makaha Sons of Niʻihau. Nuo 1976 iki 1980-ūjų, ši Havajietiška šiuolaikinė grupė tapo populiari, pradėjo gastroliuoti po Havajuose ir Jungtinėse Valstijose ir išleido penkiolika sėkmingų albumų. 1982, Iz brolis Skippy Kamakawiwoʻole mirė nuo širdies priepuolio. Tais tais pačiais metais, Iz vedė savo vaikystės meilę Marlene ir jiems gimė dukra, kurią jie pavadino Ceslieanne “Wehi“.

Jo albumai, muzika ir veikla apskritai yra atnešusi jam daugybę apdovanojimų. Paskutinius iš jų (dar esant gyvam) jau teko stebėti ligoninės lovoje. Populiarumas pasaulyje Iz suteikė galimybę drąsiai prabilti apie Havajų žmonių teises ir Havajų nepriklausomybę. Apie tai jis kalbėjo savo dainose visą gyvenimą.

Iz visą gyvenimą kentėjo nuo antsvorio ir su tuo susijusių ligų. Jis iškentė kelis hospitalizavimus ir mirė nuo (irgi susijusios su antsvoriu) respiracinės ligos 1997 m. birželio 26-ąją būdamas 38 metų amžiaus.

Havajų valstybinė vėliava 1997 m. liepos 10-ąją, buvo pusiau nuleista. Tai Iz laidotuvių diena. Jo koa medienos karstas buvo pašarvotas Honolulu valstybinės valdžios rūmų pastate. Jis buvo trečias asmuo Havajų istorijoje, kuriam buvo suteikta ši garbė (kiti du buvo Gubernatorius John A. Burns ir Jungtinių Valstijų Senatorius Spark Matsunaga), ir vienintelis ne profesionalus politikas. Daugiau kaip 10 000 žmonių aplankė jo laidotuves. Tūkstančiai aistruolių rinkosi ir reiškė pritarimą šūksmais, kai jo pelenai buvo išbarstyti į Ramųjį vandenyną Mākua Paplūdimyje 1997 m. liepos 12-ąją.

Israel Kamakawiwo’ole ~ Somewhere over the Rainbow

Israel “IZ“ Kamakawiwo`ole – “What A Wonderful World“

2003 m. rugsėjo 20-ąją, šimtai žmonių dar kartą susirinko pagerbti Iz, atidengiant dainininko bronzinį biustą, kuris buvo pastatytasWaianae Neighborhood Community centre O ʻahu. Ceremonijoje dalyvavo dainininko našlė Marlene Kamakawiwoʻole, ir paminklą sukūręs skulptorius Jan-Michelle Sawyer.
Marlene Kamakawiwo’ole: “How to love unconditionally“

Israel Kamakawiwoole – Hawaiian Superman

Tapo žinomas tuo, kad sugebėjo ukulėlę išpopuliarinti ir pritaikyti be Havajų tradicinės (liaudies) muzikos ir kituose muzikos žanruose (tokiuose kaip džiazas ir rege). Daugybei įvairių žandrų muzikantų, jo dėka, ukulėlė tapo mėgstamu instrumentu. Daug kas atrado mažos gitaros paprastumą, kompaktiškumą, universalumą ir garso grožį.

Jake Shimabukuro plays “While My Guitar Gently Weeps“

Jake Shimabukuro “Let’s Dance“

The Girl From Ipanema (Ukulele)

Apie ukulėlę užsirašysiu daugiau. Kadangi ją neseniai nusipirkau įkalbėtas šaunaus “Tamstos“ muzikos salono pardavėjo Ričardo, kaip priedą prie seniai svajotos ir gana brangios penkiastygės bandžos, ir per pusvalandį ;) pramokęs groti keletą akordų (mokant gitara, tai net paprasčiau negu man atrodė), gana sėkmingai sugrojau kompanijoj Joninėse (ačiū Dievui kartu grojo ir gitara).

Reklama

5 atsakymai

  1. Sceikas, gal netyciom is Vilnius esi? As irgi groju ukulele. Gal noretum kada kartu pagrot =D? jeigu ka i maila parasyk =)

  2. Ei o kaip vadinas tinklalapy šuos gitaros tamstos, aš nerandu. Beje, kiek mokėjai?:D

  3. http://www.tamsta.lt/ – Gal Vieną šimtą dvidešimt… panašiai

  4. Sveiki as taip pat groju ukulele! Butu smagu susiburti grojantiems ukulelemis lietuviams :)
    parasykit man i meila

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: