• Kategorijos

  • Zujūnai 2016 kovo 8
#besmegenis, #pavasaris

Almantas Kranauskas 1. JAZZ – TERRA INCOGNITA

Almantas Kranauskas svečiuose. Tai džiazo mylėtojas, turintis daugybę džiazo kompaktų ir tikras džiazo žinovas. Man buvo įdomu skaityti jo trumpus pastebėjimus džiazo tema. Jis sako: “ Tekstas ekrane reikalauja, kad viskas būtų trumpa, lakoniška. Niekas nenori skaityti ilgų istorijų“. Taigi straipsniai iš Netlogo (yra toks bendravimo portalas)

Norėčiau trumpai papasakoti apie džiazą.
Džiazas, paprastai kalbant, yra improvizacinė muzika. Ji buvo draudžiama Sovietų Sąjungoje, nes kilo iš Vakarų ir buvo laikoma nepageidautina dvasinės laisvės išraiška. Dėl ilgalaikės izoliacijos daugumai Lietuvos žmonių ši muzikos sritis iki šiol liko nepažinta, nesuprantama, panašiai kaip aukštoji matematika jos nesimokiusiam žmogui. Tačiau džiazas daugiau panašus ne į matematiką, o į užsienio kalbą. Kalbą, kurią išmokus, atsiveria neregėtos erdvės ir laisvė… Reikia tik pradėti jos klausytis, „įeiti“ ir… gali klaidžioti neaprėpiamose džiunglėse.

Džiazas panašus į kalbą, juk kai kalbame – tai iš tikrųjų džiazuojame: kinta mūsų mintys, tariami garsai, jų aukštis, intervalai, intonacijos. Tai ir yra tikroji kalba, reguliuojama mūsų pasąmonės. Taip bendraujama su kito žmogaus pasąmone, nes konkretūs žodžiai perduoda tik apie 20 proc. informacijos, visa kita – per kalbos melodiją, kūno kalbą. Kai nesuprantame kurios nors užsienio kalbos, net ir pirmą kartą jos klausydami iš intonacijos suvokiame ką pašnekovas nori pasakyti, kokius jausmus jis perteikia. Panašiai ir šuniukas supranta šeimininko kalbą. Džiazas apeliuoja į klausytojo jausmus ir intelektą. Sakoma “džiazas veža“. Tai tikra tiesa. Klausant jo iš tikrųjų „važiuoja stogas“. Kartais vos išgirdus kelis taktus ima smarkiau plakti širdis, pradeda virpėti rankos… Tai tarsi narkotikas. Nė viena muzikos rūšis taip neveikia.

Tai vienintelė muzika, kuri negali atsibosti, nes ji atvira, joje nėra pasikartojimų, nėra banalių sprendimų. Palyginkime situaciją su popsu, kur tėra štampuoti muzikiniai kvadratai, apvilkti banaliu tekstu: 3-4 primityvūs posmeliai ir kelis kartus pasikartojantis priedainis. Popsas skirtas infantilioms neišlavinto skonio žmonių masėms, tai komercinė, pelnui skirta muzika… Džiazas tuo tarpu grojamas mažose salėse, nesiekiant pelno, o popsas – dideliuose stadionuose, nes garso kokybė čia nesvarbu, svarbu ritmas ir žodžių įsimintinumas. Popsą pajėgus suvokti net ir primityviausias klausytojas. Tačiau po kelių paklausymų „skani“ popso dainelė jau ima pykinti… Tarkim, ką pagalvotumėte apie žmogų, kuris kalbėdamas lyg užsikirtusi plokštelė nuolat kartoja tas pačias frazes, tą pačią intonaciją…? Ir jo žodžiai būtų maždaug tokie: “nepaliki manęęęs…“, “nemylėjau tavęęęs…“, “pabučiuok, pabučiuok“, “na-na-na-na…“. Atsakymas tikriausiai aiškus… .

Kodėl džiazo kolektyvai nesivadina bendriniais vardais, pvz., “Dangaus tūzai“, o vardijamos konkrečios muzikuojančių pavardės? Todėl, kad džiazas tai nuolatinė kūryba, jo muzikantai – tai asmenybės, kūrėjai, autoriai, o kartu ir puikūs atlikėjai. Džiazo kolektyvų sudėtis nuolat kinta, todėl sekant pagal pavardes galima stebėti muzikanto kelią.

Kadangi džiazas turi daug stilių, pradedančiajam sunku susigaudyti. Dažniausiai kažką išgirdęs (arba net nesiklausęs) naujokas sako „aš nesuprantu džiazo, man jis nepatinka“. Na taip. Kad suprastum, reikia įsiklausyti. Aš ilgai maniau, kad į džiazą ateinama palaipsniui, būtina muzikaliai ir protiškai subręsti, nes tai sudėtinga, reikalaujanti pasiruošimo, rimtų, talentingų žmonių nekomercinė kūryba. Tikrą džiazą beveik visada groja tik aukščiausius muzikos mokslus baigę žmonės, dažnai prieš tai groję klasiką, tačiau nusivylę jos ribotumu bei laisvės stoka. Tik džiaze muzikantas gali būti savimi, jam nereikia skaityti iš teksto kitų parašytų melodijų (kaip klasikinėje muzikoje), jam nereikia pataikauti klausytojams (kaip komercinėje muzikoje – popse, roke ir pan.), jam nereikia leisti už jį grojančio kompiuterio (kaip techno muzikoje). Muzikantas džiaze gali nevaržomai ir nuoširdžiai kalbėtis su klausytoju, išsakyti muzikos garsais tai, kas jo sieloje. Todėl net ir tas pats džiazo kūrinys kiekvieną kartą atliekamas skamba naujai. Ši muzikos sritis savo nuoširdumu man panaši į poeziją, kur vienu metu improvizuoja keli asmenys. Apie jų susikalbėjimą sprendžia klausytojas. Kad susikalbėti, reikia talento.

Dažnai pagalvoju, kad džiazas – paskutinė muzikos stotelė, nes už jo daugiau nieko nėra – tik begalybė, dangus… Ši muzika jau pati yra begalybė ir dangus. Paklausę jos daugiau negalėsite klausytis jokios kitos muzikos, nes jus erzins jos nuobodūs pasikartojimai, nuspėjami motyvai. Todėl džiazo verčiau neklausykite, jei nenorite nusivilti popsu .

Aš į džiazą ėjau ilgai. Dar besimokydamas mokykloje grojau smuiku, pianinu, gitara, klausiausi roko, analizavau jį. Po to, ėmiau domėtis vis sudėtingesnėmis muzikos atmainomis – hard-roku, metalu, art-roku, jazz-roku, progresu, fussion, klasika, kol pagaliau pasinėriau į džiazo vandenyną. Analizavau įvairias jo sroves, kol radau tai, kas patinka, radau muzikantus, kuriuos labai gerbiu.

Kadangi džiazo stiliai tarpusavyje smarkiai skiriasi, pasakymas „man patinka“ ar „nepatinka džiazas“ nieko nesako. Kiekvienas čia gali susirasti sau artimą stilių. Mano kelionė į jį užtruko, nes į šį vandenyną plaukiau vienas, natūraliai, neturėdamas tikslo kažkur nuplaukti, viską radau pats. Tiems, kuriems parodžiau tiesioginį kelią į džiazą, tie „atplaukė“ greitai. Tačiau viskas priklauso nuo žmogaus.

Netlogo puslapiuose pabandysiu trumpai pristatyti pagrindines džiazo rūšis ir patalpinti nedidelius įrašų fragmentus. Tai padės susivokti naujam klausytojui. Norėčiau, kad ši muzika nebebūtų mums „terra incognita“ ir kad kiekvienas joje atrastų sau artimą stilių.

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: