• Kategorijos

  • No Instagram images were found.

Giclèe – nauja galimybė tiražuoti meną

Giclèe (tariama žyklei, nuo prancūziško veiksmažodžio gicler – purkšti) – tai originalaus dailės kūrinio kokybiška skaitmeninė kopija, atkurta rašalinio spausdinimo būdu, specialiu šiuolaikiniu spausdintuvu. Pasižyminti didžiuliu spalvų diapazonu, ypatingai didele skiriamąja geba. Atspaudų kokybė yra nepalyginamai geresnė negu visų žinomų tradicinių spaustuvių spausdinimo būdų, ir be abejo nė nesulyginama su kitais žinomais rašaliniais ir lazeriniais – milteliniais printeriais. Artima, tačiau vis tiek prastesnė kokybė galėtų būti tik aukštos kokybės ofsetinės spaudos reprodukcijų, atspausdintų heksachromo technologija.

Giclèe technologija pirmąkart buvo panaudota kompanijos Iris Graphics rašaliniuose spausdintuvuose. Kompanija pirmąkart naują printerio 3024 modelį pristatė “ Lasers in Graphics“ renginyje Majamyje1987 m. rugsėjį. Vėliau 1990 –taisiais kompanija buvo įsigyta Scitex. (2000 Scitex nupirko Creo Products Inc. 2005 Creo buvo nupirktas Kodak‘o. (Kaip biblijoj );). Pradžioje Iris spausdintuvai buvo naudojami spaustuvėse (ofsetinei ir kitokiai spaudai) atspaudų spalvų ir vaizdo kokybės patikrinimui prieš pradedant masinį spausdinimą, taigi buvo naudojama tik kaip gamybos proceso tarpinis etapas, ir tos technologijos atspaudai, po patikrinimo, įvertinimo bei korekcijų dažniausiai keliaudavo šiukšlių dėžėn.

Apie 1990 –tuosius, pirmasis panaudoti šią technologiją mene (fotografijoje) sugalvojo žymus muzikantas ir fotografas Graham‘as Nash‘as (iš garsiosios amerikietiškos folk roko supergrupės – „Crosby, Stills, Nash, and Young“ (CSNY)). Nash ir jo vadybininkas Holbert pasiūlė vardą digigraph, kad pabandytų atskirti jų darbą nuo pramoninio proceso. Tačiau vėliau tokiam spausdinimui labiau paplito giclee pavadinimas. Technologijoms tobulėjant, atsirado daug patvaresnių, ilgaamžiškesnių (atsparių blukimui) pigmentinių dažų. Ilgaamžių (neturinčių sudėtyje rūgščių, baliklių ir kitų nepatvarių cheminių priedų) popieriaus, drobės arba aukštos kokybės (Fine art kategorijos) fotopopieriaus naudojimas įgalino daryti meno kūrinių ilgaamžes kopijas, vaizdo estetiniu požiūriu nenusileidžiančias originalui ir atitinkančias meno kolekcionierių archyvinius reikalavimus.

Nuo 2000 –tųjų ypatingai šią technologiją ištobulino pasaulinė vaizdų kūrimo produktų gamybos lyderė – japonų EPSON. Jos naudojami ilgaamžiai Ultrachrome pigmentiniai rašalai kartu su sukurtais spalvų kontrolės prietaisais ir programine įranga pirmieji užtikrino dabartinius aukštus giclèe reikalavimus. Giclèe atspaudų kokybės patvirtinimui buvo sukurti atitinkami standartai ir sertifikavimo organizacijos. Amerikoje -American standard Tru Giclee and the Giclee Printers Association ir Europoje – European Giclée Makers Association. Tai žymi Certified Art Giclée™ ženklas, procese dažniausiai dalyvauja ir pats kūrinio autorius. Visuose giclèe procesuose (skanavimas, fotografavimas, skaitmeninės informacijos apdorojimas ir spausdinimas) atliekama labai griežta ir tiksli spalvų kontrolė. Dabartiniai giclée spausdintuvai turi ne mažiau 7 (iki 12) spalvų (pirmieji – Iris turėjo tik keturias).

Atsivėrė didesnės galimybės ir menininkui ir meno mylėtojams. Menininkas turi galimybę (ribotą logiškų susitarimų – Limited Edition Giclée Print) tiražuoti savo kūrinių kopijas ir pardavinėti pigiau negu originalą (dažniausiai su autoriaus parašu) meno gerbėjams. Nors giclèe savikaina gana brangi (kainuoja ir specialūs dažai ir drobė ar popierius, pats vienos reprodukcijos spausdinimo procesas gali trukti valandas) meno mylėtojai turi galimybę įsigyti kūrinio kopiją išoriškai beveik nesiskiriančią nuo originalo ir taip kokybiški kūrinio originalo atvaizdai (reprodukcijos) tampa prieinami keliskart platesniam žiūrovų ratui.

Atsirado daugybė galimybių naudoti giclèe kūrybos procese. Tai ir galimybė labai kokybiškai atspausdinti ir tradicinius spaudinius, kuriems reikalinga aukšta kokybė (net su padidinamu stiklu nesimato jokio rastringo), bei skaitmeniniu būdu sukurtą paveikslą, galimybė atspaudą drobėje dailininkui vėliau koreguoti dažais, koliažai, mišri technika ir t.t. Bei galimybė giclèe naudoti ir kitose meno ir ne meno srityse – taikomojoje dailėje, dizaine.

Daugiau galima pasiskaityti: http://www.gicleeprint.net/

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Google photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: